بسمه تعالي

آیین نامه­ ی انضباطی دبستان روشنگر

   اولیای گرامي ؛

    سلام علیکم، با حمد و سپاس به درگاه ايزد متعال و توسّل  به رسول اكرم(صلّی الله علیّه و آله) و ائمّه معصومين(علیهم السّلام)  سال تحصيلي 96-1395 را آغاز مي كنيم . بديهي است براي دستيابي به اهداف والاي تربيتي و آموزشي در نظام جمهوری اسلامي، مساعدت و همياري  اولياي گرامي و دانش آموزان  با مسئولان مدرسه ، الزامي است . لذا مستدعي است موارد زير را به دقّت مطالعه فرماييد .

1-   ساعت كار مدرسه 7 الي 14:45 است رأس ساعت 6:45 درب مدرسه باز می شود. 15 دقیقه، قبل و بعد از ساعت کار، مدرسه هیچ مسئولیتی  در قبال نگه داری دانش آموزان ندارد.

2-   درصورتي كه دانش آموز به هر دلیلی ازحضور در مدرسه معذور است ، لازم است اولیا قبل از ساعت 8:30 ،دفتر مدرسه را مطّلع سازند و در ضمن تکالیف روزانه را از طریق روابط عمومی در فاصله زمانی 14 الی 15:30 دریافت نمایند.

3-   درصورت بروز بيماري ،خصوصاً بيماريهاي عفوني و واگيردار ،  برای مصون ماندن بقیّه دانش آموزان ، حتماً دانش آموز در منزل و تحت مراقبت ويژه نگه داشته شود.

4-      لازم است اولیا در صورت تغيير منزل يا محل كار و يا شماره تلفن ، در اسرع وقت مدرسه را مطّلع سازند .

5-   رعايت نظم و انضباط ، يكي از مقدّماتي ترين اصول موفّقيّت است. انتظار می رود دانش آموز رأس ساعت مقرّر در مدرسه و کلاس حاضر شود، در غیر این صورت تأخیر ایشان ثبت می گردد و در صورت تکرار براساس شورای مدرسه طبق مقرّرات عمل می شود. 

6-   طبق مقرّرات آموزش و پرورش ، اگر دانش آموز در سال تحصيلي بيش از 8 ساعت غيبت غير موجّه ( با تشخیص شورای مدرسه ) داشته باشد شوراي معلّمين مدرسه مي تواند با او طبق مقررات عمل نماید. مسافرت هاي ضمن سال تحصيلي به عنوان غيبت غير موجّه محسوب مي شود.

7-      پی گیری کار عقب افتاده­ی دانش آموز غایب با مساعدت معلّم راهنمای پایه به عهده­ی ولی محترم می باشد.

8-   روز اوّل سال تحصيلي تغذيه­ی دانش آموزان توسّط مدرسه تهيّه مي شود و ساير روز ها طبق جدولي كه به اطّلاعتان خواهد رسيد هر روز يك دانش آموز مسئول آوردن تغذیه ی کلاس خواهد بود. درخواست می شود اولیا تغذيه ی تعيين شده را همراه دانش آموز و یا قبل از ساعت 7:30 به دبستان ارسال فرمايند.(دانش­آموزان برای میان وعده، میوه های غیر نوبرانه  همراه داشته باشند.)

9-   دانش آموزان مجاز به همراه داشتن وجه نقد نیستند مگر در مواردي كه مدرسه اعلام نمايد .

10-  آوردن هرگونه هديه براي كاركنان و دانش آموزان ممنوع است. [ سوغاتی خوراکی و فرهنگی ( مهر و تسبیح و ... ) بلامانع است]

«سادگي بهترين نوع زيبايي است و برای محیط آموزشی زیباتر »

11-  لباس دانش آموزان در مدرسه ، روپوش و شلوار به رنگ انتخابي مدرسه خواهد بود. در خارج از مدرسه دانش آموزان پايه هاي اوّل و دوم و سوم مقنعه­ی سفيد و دانش آموزان پايه هاي بالاتر مقنعه­ی مشکی و  برای دانش آموزان پايه های سوم تا ششم چادرمشكي الزامي است .

12-  رعايت سادگي در استفاده از کلیّه ی وسایل متعلّق به دانش آموز الزامي است . (از جمله کیف بدون عکس و حتیّ المقدور بدون چرخ، کفش ، کاپشن مناسب و ...)

13-   لباس ورزش دانش آموزان بلوز ساده و شلوار سرمه اي ورزشي است. استفاده از لباس استرچ و تنگ ممنوع است .        

 14- دانش­آموزان نمی توانند در مدرسه وسایل زینتی (گردنبند ، النگو و دستبند، گوشواره آویزی ، ساعت و ... ) و سایر وسایل مانند CD ،

 کتاب غیردرسی ، عروسک­های کوچک و ... همراه داشته باشند.

15-  نوشتن نام و نام خانوادگي درقسمت مناسبي از كليّه ي وسايل ( روپوش ، شلوار ، چادر ، مقنعه و لوازم التّحریر) دانش آموزان الزامي است .

16- كليّه ي لوازم التّحرير مورد نياز دانش آموزان پایه­های اول تا سوم ، از طرف مدرسه در اختيار آنان قرار خواهد گرفت و تهیّه­ی لوازم التّحریر در پایه­های چهارم تا ششم مطابق لیست و قوانین مدرسه توسط اولیای محترم انجام می شود.

17- وسايل پيدا شده ی بدون نام از قبيل لوازم التّحرير ، كتاب هاي درسي و ...  در صورت پیدا نشدن صاحب آن ، ظرف مدّت یک ماه زير نظر مدرسه به مصارف عام المنفعه مي رسد.

18- دعوت براي ميهماني هاي داخل منزل ( جشن عبادت ، جشن تولّد ، دادن افطاري در ماه مبارك رمضان و ...) از ساير همكلاسان بدون واسطه مدرسه و با ارتباط مستقيم اوليا انجام شود و نظارت دقيق اوليا در اين زمينه، مورد درخواست مدرسه است. این امور می تواند توسط مادران گرامی که در جلسات پایه ای شرکت می کنند برنامه ریزی شود. بديهي است دادن هرگونه دعوت نامه در مدرسه از طرف دانش آموزان نيز مجاز نيست .

19- تلفن مدرسه براي كارهاي ضروري وكوتاه است تقاضا می­شود، جهت اطّلاع از وضع درسي و اخلاقي دانش آموز با تنظيم وقت با معلّم راهنمای پايه هماهنگي لازم به عمل آيد.

20- هدف از تشکیل جلسات اولیا و مربیان، دانش افزایی و ایجاد جوّ تفاهم بیش­تر است. لذا حضور اوليای محترم، پدر و مادر ، در جلساتي كه از سوي مدرسه (در تقویم اجرایی ذکر شده است) ضروري است. به اطّلاع می رساند جلسات مادران روزهای دوشنبه بعدازظهر طبق تاریخی که در تقویم اجرایی مندرج است برگزار خواهد شد و در ضمن تاریخ جلسات آموزشی ـ تربیتی متعاقباً اعلام خواهد شد.

21- ثبت نام دانش آموز ، يك ساله است و سال آينده ، در صورتي ثبت نام مجدد به عمل مي آيد كه شوراي دبيران ، از اخلاق ، درس و ميزان فعّاليّت او راضي باشند و نيز خانواده ، به تعهّدات خود در قبال مدرسه ، عمل كرده باشد.

 22-  برنامه جلسه­ ی معارفه، تهیّه­ ی لوازم التحریر، روپوش و مقنعه و انجام مراحل سنجش بینایی، شنوایی دانش آموزان پایه­ی اولّ متعاقباَ اعلام می شود.

 

 

 

 

 ربنا آتنا من لدنك رحمه و هيئي لنا من امرنا رشدا ( كهف -10)

بار الها ! تو در حق ما به لطف خود رحمتي فرما و برما وسيله رشد و هدايت كامل مهيّا ساز . ( آمين )        

                                                                                         با دعای خیر

                                                                                       دبستان روشنگر